Umbo – starożytny element tarczy, jako zabytek miesiąca w Muzeum Podlaskim

Umbo, starożytny metalowy fragment umieszczony na centrum tarczy wojownika, datowany na II wiek, został uznany za zabytek miesiąca czerwca w Muzeum Podlaskim. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez to miejsce, jest to najstarszy eksponat do tej pory prezentowany w ramach tej inicjatywy.

Inicjatywa „Zabytek miesiąca”, rozpoczęta przez Muzeum Podlaskie w 2021 roku, ma na celu ukazanie historii rzadziej widywanych obiektów ze zbiorów muzealnych. Wybrane eksponaty są wystawiane w centralnym holu głównej siedziby muzeum, znajdującej się w Ratuszu w Białymstoku. Co miesiąc eksponaty są zmieniane, dając odwiedzającym szansę na podziwianie różnorodności kolekcji.

W czerwcu centralnym punktem uwagi stało się umbo – żelazny detal tarczy. Jak tłumaczą eksperci z muzeum, umbo – zwane także szczytem – to metalowe okucie mocowane na środku tarczy, które nie tylko wzmacniało jej strukturę, ale również chroniło dłoń wojownika przed uszkodzeniami. Ponadto, umbo mogło pełnić funkcję ofensywną, pozwalając wojownikowi na uderzanie nim przeciwnika podczas walki.