Tykocin – jeden z najcenniejszych klejnotów Podlasia

Podlasie to cudowna kraina, gdzie Matka Natura swobodnie żyje własnym życiem, co roku przyjmując w swoje progi przyjezdnych, którzy pragną błogiego relaksu na świeżym powietrzu. Prawda jest taka, że region podlaski udostępnia całą masę zabytków i rozrywek rozmieszczonych w jednych z najpiękniejszych miejsc tego obszaru. Na szczególną uwagę zasługuje miejscowość Tykocin, z której chyba jeszcze żaden turysta nie wyjechał rozczarowany.

Tykocin to miasteczko historyczne w powiecie białostockim (woj. podlaskie), które cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród mieszkańców Polski, ale również innych zakątków globu. Miasteczko jest tak urzekające i bogate w wiekowe budynki, że już same jego ulice przypominają jedno wielkie muzeum. Tykocin ma na swoim koncie około 600 lat istnienia, skupiając w sobie bogatą przeszłość polskich monarchów.

Opisując Tykocin, musimy rozpocząć od faktu, że w przeszłości ta kolorowa miejscowość gościła w swoich progach królów, książęta i wielu innych członków rodzin królewskich. A dorzucając do tego imponujące łono natury, uzyskujemy miejsce, które jest wprost idealne na romantyczną ucieczkę albo przyjemny wypad w towarzystwie całej rodziny.

Podążanie bocianim szlakiem

Tykocin leży nad rzeką Narew i stanowi część podlaskiego szlaku bocianiego. Szlak ten prowadzi od Narwiańskiego parku Narodowego do Białowieskiego Parku narodowego, zapewniając uczestnikom niezapomniane wrażenia z podziwiania uroków regionalnej fauny i flory. Musimy dodać, iż Tykocin utożsamiany jest z bocianami do tego stopnia, że miasto zostało ochrzczone mianem Europejskiej Wioski Bocianiej.

Pojawiając się na rynku w Tykocinie, możemy być pewni, że nie zabraknie nam wspaniałych zabytków z zamierzchłych epok, które tylko czekają, aż odkryjemy je ponownie. O Tykocinie często mówi się, że jest to „podlaska perełka baroku”. Nic w tym dziwnego, ponieważ ulice miasta nie mogą narzekać na brak budowli barokowych, szczególnie jeśli chodzi o tykociński rynek.

Znajdując się na zabytkowej drodze Tykocina, nie możemy też pomijać tak imponujących obiektów, jak Kościół Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie oraz Zamek w Tykocinie. W kościele mamy okazję ujrzeć cudowny ołtarz w stylu barokowo-rokokowym. Natomiast zamek jest miejscem ustanowienia orderu Orła Białego przez Augusta II Mocnego. I warto zaznaczyć, że dzisiejszy zamek jest rekonstrukcją twierdzy, jaka została mocno zniszczona podczas I wojny światowej.

A jeżeli szukasz szczegółów na temat Zamku w Tykocinie, zapraszamy na bielskinfo.pl.