Straż Graniczna zatrzymała 13 nielegalnych imigrantów i 8 pomocników

Na granicy Polski z Białorusią sytuacja wciąż jest bardzo napięta, a imigranci nie dają za wygraną i nieustannie podejmują kolejne próby przedostania się do kraju. Codziennie Straż Graniczna i Wojsko Polskie odnotowują setki osób próbujących nielegalnie przekroczyć polską granicę. Większość z nich to obywatele Iraku, których napór w dalszym ciągu się utrzymuje, pomimo że wstrzymano już loty cywilne z Bagdadu do Mińska.

Obywatele Iraku każdego dnia koczują przy granicy polsko-białoruskiej, czekając na okazję do nielegalnego przejścia. W miniony poniedziałek w ciągu jednej doby Straż Graniczna udaremniła ponad 600 prób nielegalnego przekroczenia granicy, skutecznie powstrzymując znaczną większość obywateli Iraku. Aczkolwiek nie wszystkich.

605 prób nielegalnego przekroczenia granicy w ciągu doby

11 października Straż Graniczna zatrzymała 13 nielegalnych imigrantów z Iraku, a także 8 osób, które działały w ramach przerzucania imigrantów przez polską granicę. Wśród pomocników asekurujących Irakijczyków znalazło się 2 Polaków, 2 Syryjczyków, Irakijczyk, Niemiec, Turek i Ukrainiec. Cała akcja i informacje o zatrzymanych Straż Graniczna opublikowała w poście na oficjalnym profilu na Twitterze.

Nielegalne przerzucanie imigrantów przez granicę polsko-białoruską kwitnie w najlepsze, ponieważ jest to dość lukratywny interes. Jeden „bilet” przez polską granicę to cena 4 tysięcy euro. Dlatego w zależności od liczby przewożonych osób za jeden transport można zarobić od kilku nawet do kilkunastu tysięcy euro. Taka sama cena obejmuje wszystkich imigrantów, w tym również dzieci. Z tego względu przemytnicy najwięcej mogą zarobić na większych rodzinach.

Zacięta walka z przemytnikami trwa już od kilku miesięcy i jak na razie nie pojawiają się żadne redukcje w przewozie nielegalnych imigrantów. W związku z tym rząd polski zdecydował się na wzniesienie nowoczesnego ogrodzenia, które będzie wyposażone w instalację elektroniczną. Według sondażu IBRiS z pomysłem na ogrodzenie nie ma też problemu większość Polaków, którzy uważają, że solidna bariera między Polską a Białorusią powinna znacznie zmniejszyć liczbę przemycanych osób.

Podczas posiedzenia Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych w Białymstoku wicepremier Jarosław Kaczyński poinformował, że powstały już plany związane z konstrukcją nowego ogrodzenia i przygotowana jest także lista potencjalnych firm, które specjalizują się w budowie i instalacji takich obiektów.