Słabnąca pozycja PiS w Województwie Podlaskim: dwóch radnych przechodzi do opozycji

Województwo podlaskie, które niegdyś było uważane za „bastion” Prawa i Sprawiedliwości, teraz doświadcza znaczących zmian politycznych. Dwaj radni sejmiku województwa podlaskiego podjęli decyzję o odejściu z partii kierowanej przez Jarosława Kaczyńskiego i przeniesieniu swojego poparcia na stronę Koalicji Obywatelskiej oraz Trzeciej Drogi. Takie informacje przekazała Wirtualna Polska.

Zmiany te skutkują bezpośrednio obsadą stanowisk w samorządzie województwa. Marszałek województwa reprezentujący Koalicję Obywatelską zaproponował obu byłych radnych PiS jako swoich zastępców, czyli kandydatów na wicemarszałków.

Chociaż sytuacja jest dynamiczna, jasne staje się, że PiS traci wpływy w sejmiku podlaskim. Jak mówi jeden z naszych informatorów z Prawa i Sprawiedliwości – „Nie mogliśmy przekonać Staszka Derehajło, a jeszcze dwóch naszych członków definitywnie zdecydowało się przejść na stronę KO i Trzeciej Drogi”.

W najnowszym rozdaniu kart politycznych, przewodniczącym sejmiku nowej kadencji wybrany został Cezary Cieślukowski z Trzeciej Drogi. Po tym wyborze było prawie pewne, że zarówno Koalicja Obywatelska, jak i Trzecia Droga będą piastować stanowisko marszałka. I tak też się stało – Łukasz Prokorym z KO objął stanowisko nowego marszałka województwa.