Skutki ostatnich nawałnic na Podlasiu – połamane drzewa, zerwane dachy i zalane domy

Ludzie z całego województwa podlaskiego w ostatnim czasie prosili o interwencje służb ratunkowych. Strażacy w ostatnim czasie odebrali prawie 160 zgłoszeń, które są wynikiem uszkodzeń związanych z ostatnimi nawałnicami. Niestety w regionie w nadchodzącym czasie zapowiadane są kolejne niesprzyjające anomalie pogodowe

Połamane drzewa, zerwane dachy i zalane domy

Wielu mieszkańców województwa podlaskiego może mówić o dużym nieszczęściu. Ludzie muszą borykać się z zalanymi gospodarstwami domowymi oraz zerwanymi dachami. Przykładowo w Brzostowie (gmina jedwabne) porywisty wiatr zabrał ze sobą dachy z aż kilku budynków. Co więcej uszkodzeniu uległo wiele maszyn rolniczych i nie tylko. W innych miejscowościach również doszło do poważnych uszkodzeń. Strażacy interweniowali przy połamanych drzewach, zalanych domach oraz oborach

Osoby, które wypowiadały się na temat uszkodzeń zaznaczają, że cała sytuacja trwała około kilkunastu minut. W tym czasie przez miejsca zdarzeń przeszedł bardzo porywisty wiatr, który potrafił zabrać za sobą wszystko, co stało na drodze. Najbardziej poważne zgłoszenia straż pożarna otrzymała od mieszkańców okolic Suwałk oraz Augustowa.

Brak prądu w Podlaskiem

Skutkiem niedawnych nawałnic jest również brak energii elektrycznej w wielu gospodarstwach domowych. Na ten moment bez prądu wciąż znajduje się około 1700 odbiorców w całym województwie. W dzień najpoważniejszych zawirowań pogodowych liczba odbiorców bez prądu wynosiła około 10 000. Jeśli chodzi o brak prądu to najpoważniej sytuacja wygląda w gminach Sidra, Janów oraz Szudziałowo.

Problemy z energią elektryczną wynikają oczywiście z powodu powalonych drzew, które zerwały linie energetyczne. W niektórych miejscach doszło również do przewrócenia się samych słupów energetycznych. Oficjalne informacje na temat gospodarstw domowych, które były bez prądu podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Wg informacji w ostatnich dniach, kiedy byliśmy świadkami największych nawałnic, bez prądu było ponad 56 000 odbiorców.