Rozstrzygnięcie wyborów parlamentarnych 2023: Podlasie

Nieoficjalne wyniki wyborów parlamentarnych, które odbyły się w 2023 roku, sugerują, że nowy Sejm będzie składał się z siedmiu reprezentantów Prawa i Sprawiedliwości (PiS), trzech z Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi oraz jednego z Konfederacji. Mimo iż Państwowa Komisja Wyborcza nie podała jeszcze kompletnych danych, możemy być niemal pewni powyższego składu. Uważa się, że największym triumfatorem wyborów na Podlasiu jest Szymon Hołownia, który otrzymał prawie 80 tysięcy głosów.

Analizując zmiany w ilości mandatów poselskich dla poszczególnych ugrupowań na Podlasiu w porównaniu do poprzedniej kadencji, można dojść do wniosku, że PiS – Zjednoczona Prawica straci jedno miejsce w Sejmie. Z drugiej strony, Koalicja Obywatelska i Konfederacja utrzymają swoje stanowiska, zachowując odpowiednio trzy i jeden mandat. Polskie Stronnictwo Ludowe (wchodzące w skład Trzeciej Drogi) również zachowa swoje miejsce, wprowadzając do Sejmu jednego posła.

Interesujący jest debiut dwóch polityków na scenie sejmowej. Pierwszym z nich jest Szymon Hołownia, reprezentujący Polskę 2050 – Trzecią Droga, który w wyborach na Podlasiu zdobył prawie 80 tysięcy głosów. Drugim jest Sebastian Łukaszewicz, reprezentant Solidarnej Polski, który również uzyskał mandat dzięki udziałowi w wyborach na Podlasiu.