Proceder wyłudzania podatku VAT: Przypadek 19 oskarżonych za defraudację 21 mln zł

Sprawa dotycząca dziewiętnastu oskarżonych w związku z wyłudzeniem kwoty przekraczającej 21 milionów złotych na podatku VAT, poprzez stosowanie mechanizmu tak zwanego „karuzeli podatkowej”, zostanie rozpatrzona przez Sąd Okręgowy w Gdańsku, a nie w Białymstoku, jak pierwotnie planowano.

Śledztwo w tej sprawie były prowadzone przez Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku. Działał on w kooperacji z Centralnym Biurem Śledczym Policji z siedzibą w tym samym mieście. Z formalnego punktu widzenia, oskarżenie zostało skierowane do białostockiego sądu okręgowego.

Jednakże, na wniosek tegoż sądu, sąd apelacyjny w Białymstoku postanowił przenieść rozpatrywanie sprawy do Gdańska. Jak informuje PAP rzecznik Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, sędzia Janusz Sulima, decyzja ta podyktowana była względami ekonomicznymi oraz faktem, że większość świadków zamierza zeznawać w Gdańsku i jego okolicach, czyli na obszarze jurysdykcji Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Brano pod uwagę również możliwość przekazania sprawy do sądu w Gliwicach, jako miejsca zamieszkania kolejnej grupy świadków. Mimo to, dokumenty dotyczące sprawy znajdują się na chwilę obecną w Białymstoku i nie jest jeszcze wiadomo, kiedy proces mógłby się rozpocząć przed gdańskim sądem okręgowym.