Nowo wybrani europosłowie z okręgu nr 3: Jacek Protas i Maciej Wąsik

Po przeliczeniu głosów z całkowitej liczby obwodów wyborczych w okręgu nr 3, obejmującym tereny województwa podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego, Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Okazało się, że mandaty europosłów zdobyli: Jacek Protas reprezentujący Koalicję Obywatelską oraz Maciej Wąsik z partii Prawa i Sprawiedliwości.

Wyniki wyborów prezentują się następująco: na czołowej pozycji znalazła się Koalicja Obywatelska, która zgromadziła 37,36 proc. poparcia. Bezpośrednio za nią uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 36,75 proc. Głosujący umieścili na trzecim miejscu Konfederację – 12,71 proc. Trzecia Droga otrzymała 7,87 proc., Lewica zyskała 3,60 proc. poparcia, Bezpartyjni Samorządowcy – 1,01 proc., Normalny Kraj zdobył 0,44 proc., a Polexit uzbierał 0,25 proc. głosów. Frekwencja w wyborach wyniosła 35,32 proc.

Jacek Protas z Koalicji Obywatelskiej zdobył największe poparcie w okręgu nr 3 – 125 861 głosów. Na drugim miejscu uplasował się Tomasz Frankowski, również z listy KO, który otrzymał 88 190 głosów. Maciej Wąsik z Prawa i Sprawiedliwości zajął trzecie miejsce z wynikiem 85 151 głosów. Adam Andruszkiewicz, również reprezentujący PiS, uzyskał nieco mniej głosów – 78 488. Niższa frekwencja niż w poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego spowodowała, że mandaty zdobyli tylko dwaj kandydaci – Jacek Protas i Maciej Wąsik.