Na stacji kolejowej w Białymstoku powstanie tunel prowadzący z dworca na perony

W najbliższy poniedziałek na białostockim dworcu ruszą prace remontowe w ramach projektu „Prace na linii E75 na odcinku Czyżew – Białystok”. Projekt obejmuje budowę tunelu, który będzie przebiegał z budynku dworca do peronów i na drugą stronę torów. Koszt inwestycji to niecałe 3,4 mld zł.

Dnia 21 marca br. na terenie dworca w Białymstoku rozpoczną się prace budowlane, mające na celu stworzyć tunel biegnący od budynku dworca do peronów i na drugą stronę torów. Pierwszym zadaniem będzie demontaż kładki łączącej budynki PKS i PKP, która biegnie nad torami. Rozbiórka kładki jest tutaj niezbędna ze względu na planowany remont stacji i roboty torowe.

Tunel będzie wyposażony w schody ruchome i windy

Jak podaje Tomasz Łotowski, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., pasażerowie w dalszym ciągu będą mogli bezpiecznie dotrzeć do peronów 3 i 4. Przejście będzie możliwe dzięki drugiej kładce, która biegnie nieopodal ul. św. Rocha.

Innym rozwiązaniem może być przejście torami – zaraz przy budynku dworca. Tym sposobem pasażerowie wciąż będą mogli dotrzeć na swój pociąg, a jednocześnie będzie można kontynuować prace na stacji.

Natomiast planowany tunel, który będzie łączyć budynek dworca z peronami, wyposażony będzie w schody ruchome i windy, a także oznakowania dla osób niewidomych.

Projekt „Prace na linii E75 na odcinku Czyżew – Białystok” obejmuje nie tylko roboty w Białymstoku, ale również takie miejscowości jak Szepietowo i Czyżew. Koszt inwestycji to zawrotne 3,4 mld złotych. Z kolei zakończenie wszystkich prac planowane jest na 2023 rok.

O pracach budowlanych Polskich Linii Kolejowych piszemy też na eskawina.pl.