Polska przyjęła już ponad 150 tys. Ukraińców. Uchodźcy napływają do kraju przez podlaską granicę

W czwartek (24 lutego) wybuchła wojna Rosji z Ukrainą, która sprawiła, że wojska rosyjskie rozpoczęły atak na ziemie ukraińskie. Do sytuacji na Ukrainie odniósł się rząd polski, który poinformował, że od rozpoczęcia działań wojennych do Polski wjechało już ponad 150 tys. uchodźców. W samą niedzielę granicę polsko-białoruską przekroczyło ponad 77 tys. osób.

Jak podaje Straż Graniczna, od 24 lutego Polska odnotowała prawie 190 tys. ukraińskich uchodźców na wszystkich przejściach granicznych z Ukrainą. Prawie 160 tysięcy było w drodze do naszego kraju. I już tylko w minioną niedzielę Straż Graniczna zanotowała na granicy ponad 77 tysięcy ukraińskich obywateli.

Ukraińscy uchodźcy są zwolnieni z testów na COVID-19

W momencie najazdu wojsk rosyjskich na ziemie ukraińskie rząd polski ogłosił wsparcie i pomoc humanitarną dla wszystkich pokrzywdzonych. Z tego względu rozpoczęto realizację planu obejmującego m.in. punkty recepcyjne na granicy Polski z Ukrainą.

Uciekający przed wojną obywatele Ukrainy są zwolnieni z badań na COVID-19, posiadania negatywnego wyniku testu i obowiązku kwarantanny.

Część Ukraińców, którzy napływają do Polski, zatrzymuje się u swoich rodzin i znajomych. Podczas gdy dla reszty nasz kraj jest jedynie drogą przejazdową, prowadzącą do innych państw Unii Europejskiej.

Sprawdź też, jak wygląda wsparcie dla uchodźców z Ukrainy w Szczecinku.