Podsumowanie wyników wyborów do Sejmiku Województwa Podlaskiego

Wybory samorządowe, które odbyły się w niedzielę 7 kwietnia, zakończyły się oficjalnie o godzinie 21. Po przeliczeniu głosów, możemy już prezentować wyniki wyborów do Sejmików Województw na terenie całego kraju. W przypadku województwa podlaskiego, najwięcej głosów poparcia zdobyła partia Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując 43,47% wszystkich głosów. Drugie miejsce należało do Koalicji Obywatelskiej.

W skład Sejmiku Województwa Podlaskiego wchodzi 30 radnych. Przyjrzyjmy się dokładnej strukturze głosowania na tym terenie w roku 2024. Najwięcej zaufania wyborców zdobyło Prawo i Sprawiedliwość – partia ta otrzymała prawie połowę wszystkich głosów (43,47%). Koalicja Obywatelska znalazła się na drugim miejscu, zdobywając 22,75% głosów. Trzecie miejsce należy do Trzeciej Drogi z wynikiem 16,45%. Dalej mamy Konfederację z wynikiem 9,95%, na piątym miejscu Lewicę z wynikiem 3,43%, a szóste miejsce zajmuje komitet Obywatele dla Obywateli (1,92%). Kolejne pozycje to Stowarzyszenie Bezpartyjni Samorządowcy (1,38%), Normalny Kraj (0,28%), PL!SP (0,21%), a zamyka stawkę Koalicja Samorządowa OK Samorząd z wynikiem 0,16%.

Patrząc na podział mandatów w Sejmiku Województwa Podlaskiego, można zauważyć, że najwięcej – bo aż 15 – przypadło partii PiS. Koalicja Obywatelska zdobyła 8 mandatów, Trzecia Droga i PSL po 6, a Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy po jednym.