1,6 miliarda złotych na strategiczne inwestycje w Podlaskim

Zadania takie jak renowacja dróg przy polsko-białoruskiej linii granicznej, modernizacja termiczna budynków publicznych, konstrukcja nowych hal sportowych w placówkach edukacyjnych czy stworzenie nowych punktów uzdatniania wody – to tylko niektóre z projektów, na które samorządy z województwa podlaskiego otrzymały dofinansowanie przekraczające 1,6 mld złotych. Środki te zostały przyznane w ramach VIII edycji Programu Inwestycji Strategicznych prowadzonego przez rząd. W sumie wsparcie uzyskało 291 inicjatyw. O tych rezultatach poinformowali w niedzielę (8.10) Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski, oraz przedstawiciele parlamentu.

„Cieszę się, że mogę dzisiaj ogłosić wyniki najnowszego naboru do Programu Inwestycji Strategicznych. Jest to program, który w ciągu ostatnich kilku lat przekształcił wygląd naszych miast, miasteczek i wsi nie do poznania” – powiedział w sobotę (7.10) premier Mateusz Morawiecki.

W ramach ósmej edycji tego programu, samorządy na terenie całego kraju zostały obdarowane prawie 26 mld złotych na realizację ponad 5 tys. różnych projektów inwestycyjnych.

„Znaczna suma trafiła również do województwa podlaskiego. Łączna kwota przekraczająca 1,6 mld złotych została przyznana naszemu regionowi. To olbrzymie środki, które umożliwią nam realizację wielu inwestycji, w tym budowę i renowacje dróg – duża część z nich to drogi graniczne, które zostały zniszczone podczas budowy zapory na granicy” – zaznaczył Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki.

Na ten szczególny cel, samorządy zlokalizowane wzdłuż granicy otrzymały ponad 240 mln złotych. Wśród beneficjentów znajduje się Powiat Siemiatycki, który uzyskał maksymalne dostępne wsparcie – 30 mln złotych.