Podlaski samorząd prezentuje największy w historii budżet

Historia samorządu województwa podlaskiego doznała niecodziennego wydarzenia, kiedy to marszałek województwa, dr Artur Kosicki, zaprezentował projekt budżetu na nadchodzący rok. Wyróżniający się niespotykanymi dotąd sumami, ma być on rekordowy zarówno pod kątem planowanych wydatków jak i przewidywanych dochodów.

Rok 2022 obfitować będzie w znaczne środki skierowane na transport i łączność, z kwotą przekraczającą 400 milionów złotych. Kultura także otrzyma dodatkowe wsparcie, z ponad 80 milionami złotymi przeznaczonymi na jej rozwój. Najważniejsze jednak, jest to, że nigdy wcześniej w historii samorządu województwa podlaskiego nie mieliśmy do czynienia z tak wysokimi wartościami.

Paweł Jungerman, skarbnik województwa podlaskiego, zapowiada dochody na poziomie około 1,4 miliarda złotych, a wydatki mają wynieść blisko półtora miliarda złotych. To oznacza wzrost dochodów o imponującą sumę 535 milionów, co stanowi ponad 61-procentowy wzrost. Wydatki również zwiększą się o kwotę 527 milionów, co stanowi 55-procentowy wzrost.

Co ciekawe, pomimo rekordowych wydatków i dochodów, deficyt jest niższy niż w roku poprzednim. Jak podkreśla marszałek Kosicki, wynosi on tylko 85 milionów złotych. To dowód na coraz efektywniejsze zarządzanie środkami przez samorząd województwa podlaskiego, który dysponuje coraz większymi sumami pieniędzy.