Nowa obwodnica w województwie podlaskim: Udogodnienie dla mieszkańców i poprawa bezpieczeństwa

Wojewoda podlaski, Bohdan Paszkowski, poinformował o planach budowy nowej obwodnicy, która swój początek będzie miała w miejscowości Kumiała. Obwodnica ta nie będzie służyć wyłącznie omijaniu Suchowoli. Przebiegać będzie również przez wiele innych miejscowości, takich jak Chodorówka Nowa czy Krzywa. Za Głęboczyzną obwodnica połączy się ze starym szlakiem krajowej „ósemki”.

Michał Matyskiel, burmistrz Suchowoli, określa ten moment jako historyczny. Zaznacza on, że dzięki realizacji tego projektu mieszkańcy będą mogli odetchnąć z ulgą. Bezpieczeństwo na drogach znacznie się bowiem poprawi.

Norbert Wyrwich, pełniący obowiązki dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, udziela dodatkowych informacji na temat tej inwestycji. Mówi on, że nowa droga będzie należeć do klasy głównej ruchu przyspieszonego, z jednym pasem ruchu w każdym kierunku. Każdy z tych pasów będzie miał szerokość 3,5 metra, a po obu stronach drogi zaplanowano szerokie pobocza.

Planowana obwodnica będzie miała długość 15 kilometrów i spełniać będzie standardy drogi głównej przyspieszonej. Budowa ma potrwać dwa lata, a oddanie do użytku planowane jest na połowę 2025 roku. Inwestycję tę zaprojektuje i zrealizuje firma Budimex. Umowa w systemie „projektuj i buduj” została podpisana w 2021 roku. Całość inwestycji kosztować ma około 250 milionów złotych.