Na Podlasiu nie ma kobiet? Statystyki są bezlitosne

Podlasie jest malowniczym regionem, ale szans na dobre zatrudnienie jest tutaj niewiele. W trudnej sytuacji są zwłaszcza kobiety, które decydują się opuszczać podlaskie miasta w poszukiwaniu lepszego życia. To sprawia, że w regionie pozostaje wielu samotnych mężczyzn. Nie da się nie zauważyć, że Podlasie nie ma obecnie szans na rozwój i przyrost ludności.

Czy Podlasie ma szansę na odrodzenie?

Nie ulega wątpliwości, że styl życia Polaków uległ zmianie na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Wzrosły oczekiwania i koszty życia, a kobiety stały się aktywne zawodowo. To plus, ponieważ utrzymanie rodziny w pojedynkę jest w obecnych czasach bardzo trudne. Nic więc dziwnego, że panie nie czekają z założonymi rękami, tylko szukają pracy, nawet jeśli oznacza to emigrację czy wyjazd do innego miasta. Emigracja pań z Podlasia sprawia, że w regionie mamy obecnie aż 38% nadwyżkę mężczyzn, mimo że statystycznie w Polsce jest więcej kobiet.

Czy Podlasie ma jeszcze szansę na odrodzenie i zwiększenie liczby mieszkańców? Tak, jeśli pojawią się inwestorzy, a wraz z nimi perspektywa stabilnego zatrudnienia, niekoniecznie za najniższą krajową. To jednak optymistyczny scenariusz, gdyż na razie brakuje firm chętnych inwestować na Podlasiu. Specyfika regionu stawia dużo ograniczeń.