IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego i drugiego stopnia przed upałami, burzami i gradobiciem

Wygląda na to, że warunki atmosferyczne w Polsce nie tak prędko powrócą do normy, czego dowodem może być dzisiejszy komunikat wydany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak podają synoptycy, alerty pierwszego i drugiego stopnia dotyczy przede wszystkim południowej i wschodniej części kraju, w tym również województwa podlaskiego.

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia obejmują burze z piorunami, burze gradowe, a także silne upały, które mogą nawiedzić południową, południowo-wschodnią i wschodnią część Polski.

Alerty we wschodnich i południowych regionach kraju

Ostrzeżenie pierwszego stopnia obejmuje burze z piorunami i silne ulewy, jakie mogą nawiedzić województwa podlaskie, lubelskie, łódzkie, mazowieckie i opolskie. Podczas załamania pogody mogą wystąpić umiarkowane lub silne ulewy z opadami od 40 do 50 mm. Ponadto, może pojawić się przejściowy grad, a także porywisty wiatr, który będzie wiał z siłą około 70 km/h.

Alert pierwszego stopnia wydano również w związku z burzami i ulewnym deszczem w województwach podlaskim, łódzkim, opolskim i mazowieckim.

Natomiast alert pierwszego stopnia dotyczący upałów zapowiedziano w przypadku Podkarpacia, a zwłaszcza wschodniej i południowej części województwa.

Ostrzeżenie drugiego stopnia obejmuje burze z piorunami i burze gradowe, jakie mogą wystąpić na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Zapowiadane są również silne opady deszczu od 20 do 30 mm, przelotny grad, a także wiatr o sile do 80 km/h.