Debata w Białymstoku na temat zmian w podatku od nieruchomości i ich wpływu na samorządy lokalne

W Białymstoku doszło do dyskusji na temat finansów, zorganizowanej przez polskich samorządowców. Głównymi tematami rozmów były niezbędne reformy w kwestii podatku od nieruchomości oraz opłat miejskich. Powyższa debata została zrealizowana jako część konferencji o nazwie „Zmiany w przepisach o podatku od nieruchomości po wyroku Trybunału Konstytucyjnego”. Organizatorami tej konferencji byli Związek Miast Polskich, Miasto Białystok oraz Uniwersytet w Białymstoku.

Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich i jednocześnie senator, wyrażał swoje obawy na temat tej nierozwiązanej od długiego czasu kwestii w rozmowie z dziennikarzami, która miała miejsce w piątek 19 stycznia. Wskazywał, że obecny system podatkowy jest niewydolny i niesprawiedliwy, często wręcz absurdalny. Podkreślał, że proste reformy mogą przynieść znaczną ulgę dla samorządów lokalnych, których finanse doznały poważnego uszczerbku na przestrzeni ostatnich lat. Zdaniem Frankiewicza, wcześniej funkcjonujący system w obecnej sytuacji nie spełnia swojej roli.

Prezes Związku Miast Polskich, reprezentującego 355 miast, zaakcentował również konieczność szybkiego i intensywnego rozpoczęcia prac nad naprawą systemu. Według niego, większość polskich samorządów lokalnych boryka się z kryzysową sytuacją finansową.

Zbieżność opinii wykazał ekspert Związku Miast Polskich, prof. Leonard Etel z Uniwersytetu w Białymstoku. Profesor podkreślał, że zmiany są niezbędne, ponieważ to właśnie wpływy z podatku od nieruchomości stanowią istotne źródło dochodów dla budżetów samorządów.