Biała Podlaska. Najstarszy budynek w historii zniknie z mapy miasta?

Biała Podlaska może pochwalić się ponad 200-letnim drewnianym budynkiem, który znajduje się obok słynnej zabytkowej Willi Architekta. Drewniany dom należał do rodziny Serafinowiczów, którzy w XVIII wieku osiedlili się w mieście. Niestety, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego zlecił rozbiórkę budynku. Potomek rodziny Serafinowiczów zaapelował o pomoc w uratowaniu historycznego obiektu.

Historyczny budynek od lat popada w ruinę

Niełatwy jest los starych budynków, które stopniowo popadają w ruinę. Remont zabytkowych obiektów jest bardzo kosztowny, stąd większość budynków zamienia się w gruz. Podobny los czeka drewniany dom przy ulicy Garncarskiej w Białej Podlaskiej. Budynek istnieje od ponad 200 lat i przez pokolenia należał do rodziny słynnych garncarzy — rodziny Serafinowiczów. O uratowanie budynku apeluje potomek rodziny. Do akcji włączyli się również internauci — w sieci można znaleźć petycję.

Drewniany domek nie został uznany za zabytek, natomiast zabytkowa jest działka pod domem. Lokalny konserwator zabytków zapewnił, że obiekt wykupiła firma zajmująca się odnową starych, drewnianych budowli. Istnieje szansa, że dom ocaleje, ale nie będzie go już w mieście. A szkoda, ponieważ mógłby być fantastyczną atrakcją.